Koniec dyskryminacji pojazdów używanych w Wydziałach Komunikacji.

30 marca 2020 roku porośliśmy Was o wypełnienie formularza dotyczącego funkcjonowania Wydziałów Komunikacji. Z otrzymanych odpowiedzi wynikało między innymi, że 75% WK nie rejestrowało pojazdów używanych, a normalnie funkcjonował tylko 1%. W związku ogromną skalą problemu interweniowaliśmy w Ministerstwach Rozwoju i Infrastruktury, u Rzecznika Małych i Średnich przedsiębiorców oraz zainteresowaliśmy nim media.

Dzięki tym działaniom, Rząd zauważył problem i uregulował pracę urzędów nowelizując Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 22 kwietnia 2020 roku.

Co zmieniło rozporządzanie?

Po dwóch tygodniach od zmiany prawa sytuacja jest zdecydowanie lepsza. Z ankiet wynika, że 99% Wydziałów Komunikacji działa. Z mniejszymi lub większymi ograniczeniami, ale działa. Tylko jeden Urząd nie działa wcale lub nie udało się w nim wypracować bezpiecznej dla obywateli i urzędników metody pracy.

Sposoby organizacji pracy w Wydziałach Komunikacji.

Najwięcej WK przyjmuje dokumenty przez Urnę, Skrzynkę lub okno podawcze. Wyjmowanie ich następuje po kwarantannie trwającej od 1 do 3 dni. Po zarejestrowaniu pojazdu dokumenty obywatele odbierają osobiście po umówieniu się telefonicznym lub otrzymują je do domu za pośrednictwem poczty. Cała operacja rejestracji tą metodą trwa od 2 do 14 dni.

Druga metoda również często stosowana w Urzędach to umawianie się na wizytę osobistą przez telefon lub Internet. Na wolne miejsce w kolejce trzeba czekać od jednego do kilku dni. Sam proces rejestracji jest normalny i trwa do 1 godziny.

Klika WK wydaje numerki i ustawia kolejkę poza budynkiem Urzędu, do którego wejść może najczęściej tylko jedna osoba. Ilość czynnych stanowisk przyjmujących interesantów jest ograniczona przez co kolejki są dość duże.

Koniec dyskryminacja pojazdów używanych!

Z otrzymanych od Państwa informacji wynika, że każdy WK rejestruje wszystkie pojazdy. W końcu skończyło się dzielenia pojazdów na „lepsze i gorsze” ze względu na ich wiek.

W udzielonych przez Państwa odpowiedziach, dziwi nas to, że część WK nadal nie wydaje Dowodów Rejestracyjnych. Jest to bardzo dziwne ponieważ ten obowiązek jest wprost zapisany w rozporządzeniu:

§ 13. 1. Do odwołania wykonywanie zadań przez urząd administracji publicznej lub jednostkę organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym, może podlegać ograniczeniu polegającym na wykonywaniu:

  1. wyłącznie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom;

  2. określonych zadań przez ten urząd lub jednostkę w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów.

    2. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zalicza się w szczególności sprawy z zakresu:

    6) wydawania praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych; „

Jak widać z Państwa odpowiedzi WK w całym kraju bardziej lub mniej sprawnie, ale funkcjonują. Wystarczyło proste rozporządzenie i to co było niemożliwe jeszcze tak niedawno, okazało się być do zrobienia.

Dziękujemy uczestnikom sondażu za wypełnienie ankiety, Rzecznikowi MiŚP i mediom za nagłośnienie problemu, Rządowi za zmianę rozporządzenia i Zarządzającym Wydziałami Komunikacji za uszanowanie zmian w prawie.


Źródło:

Zestawienie Waszych odpowiedzi posegregowane według województw – TUTAJ 

Rozporządzenie – TUTAJ