Stowarzyszenie Komisów.pl

Koniec faktur do paragonów.

Koniec faktur do paragonów.

Koniec faktur do paragonów.
16 czerwca
18:29 2019

W związku z przyjętym przez Rząd projektem Ministerstwa Finansów, od 1 września 2019 roku, przedsiębiorcy nie będą mogli wystawiać faktur na podstawie paragonów. Oczywiście Resort tłumaczy to walką z nieuczciwymi praktykami i dalszym uszczelnianiem „luki VAT-owskiej”.

Obecnie każdy przedsiębiorca w ciągu trzech miesięcy od momentu dokonania zakupu może zwykły paragon zamienić na fakturę VAT. W praktyce często oznacza blisko 4 miesiące, ponieważ czas leci od końca miesiąca w którym kupiliśmy dany towar lub usługę.

Według Ministerstwa Finansów prowadzący działalność gospodarczą, korzystając z takiej możliwości, zbierają cudze paragony, żeby później brać na nie faktury i unikać płacenia podatków. Resort twierdzi, że w związku z tym procederem budżet państwa traci ok. 1,5 mld zł rocznie.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, przedsiębiorca będzie musiał odebrać fakturę od razu przy zakupie. Jedynym wyjątkiem umożliwiającym zamienienie paragonu na fakturę w późniejszym terminie będzie paragon na którym znajdować się będzie numer NIP kupującego. Sam paragon z NIP-em nie będzie dowodem księgowym, który uprawnia do odliczenia podatku VAT, ani ujęcia danego zakupu w kosztach firmy.

Oczywiście wejście w życie nowych przepisów oznacza również wprowadzenie nowych kar.

Za wystawienie faktury na podstawie zwykłego paragonu, sprzedawca poniesie karę w postaci zobowiązania podatkowego w wysokości 100 proc. kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze. Druga strona, czyli przedsiębiorca, który uwzględni w ewidencji taką fakturę, również zostanie zapłaci dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100 proc. podatku VAT.

Nowelizacja ustawy przewiduje przepisy przejściowe w odniesieniu do paragonów wystawionych przed dniem 1 września. W takich sytuacjach faktura do paragonu będzie mogła zostać wystawiona w ciągu trzech kolejnych miesięcy nawet bez podanego numeru NIP. Nowe przepisy nie będą obowiązywać w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy wykorzystaniu kasy fiskalnej przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy.

Co dla nas istotne, to sprzedawca będzie musiał informować o zmianach w prawie swoich klientów.

Co o tym sądzicie? Zapraszam do dyskusji

Podobne artykuły

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Brak komentarzy, czy chcesz dodać pierwszy?

Napisz komentarz

Napisz Komentarz