[vc_row][vc_column][vc_column_text]Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy które zdecydowanie mocniej karzą używanie tablic rejestracyjnych nieprzypisanych do samochodu lub jazda z podróbkami.

 

1 marca 2023 Prezydent podpisał Ustawę z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

W ustawie znalazły się między innymi Nowy artykuł 306c:

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

  • 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnejpojazdu mechanicznego.

 

Co oznacza to w praktyce ?

 

Za przełożenie i jazdę na tablicach z innego pojazdu lub użycie zamówionych na znanym portalu aukcyjnym lub wydrukowanych na wzór oryginału tablic z ostatnim numerem z zagranicznego dowodu rejestracyjnego. W szczególności jak są na nich naklejone oznaczenia „TÜV” wydziału komunikacja, landu lub inne mające na celu upodobnienie ich do oryginału.

 

Za jazdę na takich tablicach od 1 października 2023 roku grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Należy po raz kolejny przypomnieć że Polska jako jeden z niewielu krajów UE nie posiada tablic profesjonalnych tzn. dedykowanych dla firm zajmujących się obrotem samochodami używanymi, które służą do legalnej jazdy np. na badanie techniczne, jazdy testowej czy relokacji pojazdu.

 

W związku z powyższym zarówno sprzedawcy jak i kupujący samochody używane jesteśmy narażenie na w/w kary.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]