25 maja 2019 roku to ważna data dla wszystkich związanych z handlem samochodami używanymi. Tego dnia weszła w życie ustawa penalizująca w kodeksie karnym przestępstwo „kręcenia liczników”. Sama zmiana przepisów to jednak za mało!

Dlatego Stowarzyszenie Komisów.pl i Związek Dealerów Samochodów, przy wsparciu partnerów, rozpoczyna kampanię „Sprawdzony – Niekręcony”. Akcja ma charakter informacyjny, marketingowy i prawny, a jej celem jest dopilnowanie, żeby postanowienia ustawy były stosowane i egzekwowane.

Projekt składa się z dwóch etapów.

Pierwszy, pod hasłem „Zwijajcie szyldy”, ma spowodować zniknięcie z polskiego rynku firm, które opierają swój biznes na usługach „korygowania liczników”. Inauguracja tej części kampanii miała miejsce 24 maja 2019 r. w Słubicach, wraz ze startem lawety ostrzegawczej. Naszym celem było zawiadomienie nieuczciwych przedsiębiorców, że czas zamknąć interes – w przeciwnym razie spotkają ich konsekwencje karne.

Drugi – główny – etap kampanii, pod hasłem „Sprawdzony – Niekręcony”, ruszy w pierwszych dniach września 2019 roku. W tę część akcji zaangażują się działy aut używanych dealerów samochodów, firmy sprzedające auta używane, komisy samochodowe oraz importerzy z flotą pojazdów z „drugiej ręki” w całej Polsce. Wszyscy uczestnicy będą deklarować, w załączniku do umowy z klientem, że sprzedawane przez nich używane auta są sprawdzone i mają „gwarancję przebiegu”.

Jeśli klient na podstawie zasad z regulaminu akcji udowodni, że samochód miał przed transakcją cofnięty licznik, to sprzedawca auta będzie musiał nie tylko zwrócić mu pieniądze za samochód (co wynika w większości przypadków przepisów prawa), ale także zapłacić karę umowną w wysokości 1000 złotych.

Chcemy, aby do akcji „Sprawdzony – Niekręcony” włączyło się co najmniej kilkaset firm sprzedających auta używane, te zrzeszone w Stowarzyszeniu Komisów.pl i Związku Dealerów Samochodów oraz jeszcze niezrzeszone. Wierzymy, że dzięki tej kampanii usuniemy z rynku nieuczciwe osoby, które sprzedają pojazdy z „drugiej ręki”. Polak, kupujący auto używane, musi mieć jak największą pewność, że auto jest bez wad prawnych i z gwarantowanym przez sprzedawcę prawdziwym przebiegiem.

Startujemy z kampanią w pierwszej połowie września 2019 roku. Kampania potrwa do czerwca 2020 r.

Jak przystąpić do kampanii?

1. Do kampanii mogą przystąpić wszystkie oficjalnie działające firmy zajmujące się sprzedażą samochodów używanych.
2. Aby przystąpić do kampanii należy zaakceptować
Regulamin Kampanii, zaakceptować Deklarację przystąpienia do Kampanii i zakupić pakiet projektów i materiałów marketingowych Kampanii (199 pln netto/członkowie Stowarzyszenia Komisów.pl i Związku Dealerów Samochodów, 499 pln netto dla pozostałych firm). Uczestnicy akcji otrzymają pakiet do dnia 15 sierpnia 2019.
3. Wszystkie szczegóły kampanii na:
www.niekrecony.pl
4. Wszelkie pytania prosimy kierować na mail: m.konieczny@zds.org.pl