Mamy to. Są już wyniki ankiety. Prosiliśmy Państwa o wypełnienie prostego formularza. Rzecz dotyczyła obowiązkowej rejestracji samochodów sprowadzonych z UE w terminie 30 dni. To już druga tego typu inicjatywa. 

Maciej Szymajda prezes zarządu Stowarzyszenia Komisów podsumowuje: „Dziękuję tym wszystkim, którzy zaangażowali się i wypełnili ankiety. Napłynęło ich około 300.”

Tym razem jednak nie tylko skupiliśmy się na analizie typowo statystycznej, jak kolejka na wizytę w wydziale komunikacji czy czas oczekiwania na tzw. twardy dowód. Prosiliśmy również o wypełnienie rubryki „Opis działania urzędu”. Te informacje trudno przedstawić na wykresie, jednak one tak naprawdę dają obraz sytuacji a właściwie rzeczywistości, w której musimy jakoś funkcjonować.

Jak jest?

Nie trudno się domyślić, że jest dramatycznie. Epitety można mnożyć, używać bardziej żołnierskiej nomenklatury. Jakoś z początkiem roku słyszeliśmy o ogrzewanych namiotach dla oczekujących w kolejce przed wydziałem komunikacji. Informacja sprzed kilku dni mówi o tym, że pojawiły się przed urzędem krzesła dla petentów. Miła inicjatywa. Jednak każdy z nas wolałby ten czas oczekiwania spędzić w inny sposób. Nie będziemy epatować górnolotnymi frazesami w stylu – mogłem dzieciom pomóc przy lekcjach online czy teściową zawieźć na szczepienie. Fakt jest taki, że czas spędzony w kolejce, to zwyczajnie czas stracony. Tracimy czas, tracimy klientów, tracimy pieniądze i płacimy kary – logiczne.

Dość rozważań, czas na konkrety czyli treść ankiet.

Nawet jeśli uda się nam zarejestrować w ciągu kilku dni samochód, czas oczekiwania na twardy dowód nie rzadko przekracza 25 dni. Rekordzista z Rzeszowa czekał 100! Tak można założyć z danych statystycznych. Jednak sprawę wyjaśnia opis sytuacji: „Wydział komunikacji w Rzeszowie nie obsługuje obywateli zamknięty do odwołania”.

To też nie jest tak, że Państwo nie doceniają pracy urzędów – Płońsk: „Wk jest,,zamknięty” dla wszystkich. Poczekalnia Jest uwaga na dworze. Jeżeli Ktoś na 100 % chce zarejestrować pojazd niestety musi stać w kolejce od godzin rannych. Osoby są wpuszczane pojedynczo do rejestracji oraz odbioru dowód rej, praw jazdy itp. Mocno okrojony skład. Odbierałem Dziś 4 kpl dowodów czas około 2h,stały dowód 18 dni po rejestracji..Pracownicy Biegają dwoją się i troją lecz nie dają rady wszystkich obsłużyć .Tworzy Się kolejka i tak w koło to samo. Internetowa Rejestracja działa na kilkanaście dni do przodu. Ps a propos kar wk w Płońsku jeszcze nic nie robi…zbiera na tzw kupkę. A Z kupki w późniejszym terminie posypią się mandaty/kary. Znając Życie nikt nie odpuści.”

Klasyczne załatwianie sprawy też do łatwych nie należy. Ostrowiec Świętokrzyski: „Bardzo ciężko się dodzwonić. Nie ma możliwości wejścia dalej niż na recepcję. Wizyta tylko po umówieniu telefonicznym czas oczekiwania na swój termin ponad tydzień.”

Urzędy próbują sobie jakoś radzić. W wielu miejscach pojawiły się urny. I tak. Lubań na dolnym Śląsku. Kolejka 21 dni, czas oczekiwania na dowód 21 dni. „Urna, panie na dzień dzisiejszy robią rejestracje z dnia 1 kwietnia. Tragedia nie idzie sprzedać samochodu, bo kupujący znając sytuacje nie chcą kupować aut. Obok w miastach idzie załatwić rejestracje w jeden dzień.” W Siedlcach jest podobnie „W mieście bardzo długie kolejki ale wpuszczają do środka, gmina działa na zasadzie urny, porostu dramat”

Nowe technologie też nie pomagają. Przykład z Gdyni: „(…) mając kartę mieszkańca (którą żeby wyrobić należy pójść do oddziału urzędu, wypełnić wniosek, dołączyć swoje zdjęcie i czekać na nią 2 tygodnie. Po tym czasie ponownie trzeba pójść do urzędu by ją odebrać), siadamy do komputera w piątek o 7:00 i przez system rezerwujemy termin na przyszły tydzień. Prawda jest taka że o 7:15 niema już miejsc i musimy czekać na kolejny piątek i liczyć że może się uda. Jeżeli już mamy fart że umówiliśmy termin, możemy w danym tygodniu zarejestrować 2 auta!!”

To jest tylko skromny wycinek tego co Państwo napisali w ankietach. Wszystko znajduje się w załącznikach do tego artykułu.

Kto lub co jest za to odpowiada?

W mocnym skrócie. Rząd, który wprowadził sankcje karne za nieterminowe rejestrowanie pojazdów sprowadzonych z UE oraz zgłaszanie nabycia i zbycia pojazdów krajowych. Na to nałożyła się dodatkowo pandemia, która utrudnia funkcjonowanie Wydziałów Komunikacji

W tych wyjątkowych okolicznościach prawo powinno być tak skonstruowane, by ułatwić funkcjonowanie firm. A dzięki temu co Państwo napisali w ankietach, mamy oręż do walki o zmianę (może wreszcie dobrą zmianę).

O szczegółach dalszych działań poinformujemy wkrótce. Tym czasem zapraszamy do zapoznania się z dokumentem.

Ankieta została przeprowadzona przez  Polski Autohandel (polskiautohandel.pl) na zlecenie Stowarzyszenia Komisów. W ankiecie zawarte są relacje osób, które korzystały z usług Wydziałów Komunikacji w kwietniu 2021 roku.

 

 

 

 

Ankieta w formacie pdf znajduje się tutajAnkieta